Martin third, Mote takes fourth in state shot finals


CASPER—Typical of this season’s fight with Mother Nature, the 2018 Wyoming State Track Meet was held under less than perfect weather conditions this past weekend in Casper. 

With 12 athletes qualified for the state events, the Vikings picked up points in five events. 

Bailey Martin brought hope the best individual finish as she captured third in the Shot Put with a mark of 33-11.  Encampment’s Cheyanne Jordan won the event with a throw of 35-11.75. 

Trinity Ayers and Macy Mote also competed in the Shot Put but did not place.  Ayers marked 28-2.25 and Mote hit 28-1.5. 

Roy Mote had the next highest individual finish, also in the Shot Put.  Mote marked 43-11 to take fourth place.  Tyler Jensen of Little Snake River threw 48-06 to win the event.

Whitney Martin finished seventh in the 200 Meter Dash in a time of 29.10.  Ten Sleep’s Sydney Holiday finished first, clocking a 26.41. 

Austin Albrecht earned the Vikings’ remaining individual placings with  an eighth place time of 56.07 in the 400 Meter Dash.  Shane McGraw of Hanna-Elk Mountain claimed first with a time of 51.15. 

The 4 x 100 Meter Relay team of Kassidy Morales, Shaylee Niles, Macy Mote and Trinity Ayers brought in the remaining points for the Viking girls as they picked up seventh place in a time of 1:06.31.  Saratoga finished first with a time of 52.91. 

Additional events in which the Vikings competed but did not place included:

Girls:

100 Meter Dash—Whitney Martin (13.94)

First—Sydney Holiday-Saratoga (12.80) 

Long Jump—Whitney Martin (18-8.25), Shaylee Niles (10-3)

First—Sydney Holiday-Saratoga (18-01.50)

Triple Jump—Whitney Martin (28-01.25)

First—Paige Powell-Encampment (35-01)

Discus—Macy Mote (91-09), Bailey Martin (90-02), Trinity Ayers (88-03)

First—Paige Powell-Encampment (129-02)

Boys:

100 Meter Dash—Austin Albrecht (12.36)

First—Kaden Dower-Western Heritage (11.84)

200 Meter Dash—Austin Albrecht (24.38)

First—Conor McGraw—Hanna-Elk Mountain (23.33)

3200 Meter Run—Brandon Miller (12:57.00)

First—Lain Mitchelson—Farson-Eden (10:14.10)

High Jump—Justin Malcom (5-4)

First—Sam Schneider—Saratoga (6-02)

Long Jump—Tate Stoneking (16-7.75)

First—Dontae Garza—Burlington (20-11.25)

Triple Jump—Roy Mote (36-04.75), Tate Stoneking (37-07.75)

First—Dontae Garza-Burlington (42-03.75)

Cokeville won the Boys’ 1-A team title with a total of 157.5 points.  Farson-Eden’s girls won the 1-A team title with a total of 83 points. 

The Guernsey-Sunrise boys finished 16th of 20 teams with six points. 

The girls finished 15th of 18 teams competing with 10 points. 

The Vikings graduate seniors Tate Stoneking and Roy Mote from the team this year.


Video News
More In Home